Главная  - Прочие дисциплины  - Книги  - Плавання з методикою викладання - Клопов Р.В.
Плавання з методикою викладання - Клопов Р.В.
<< Содержание < Предыдущая Следующая >

1. Плавання в екстремальних умовах

На природних водоймищах нерідко доводиться діяти в екстремальних умовах. Несподіванні або складні ситуації на воді можуть викликати в недосвідченого плавця розгубленість і страх, які є однією з основних причин неправильних дій і загибелі людей у воді. Отже важливо знати, як діяти у воді в тих або інших складних ситуаціях.

1.1 Тривалість безпечного перебування у воді

На початку переохолодження частішають дихання і серцебиття, потім з'являється озноб. Першою ознакою переохолодження є «гусяча» шкіра. Потім з'являється легке тремтіння м'язів тіла, а слизові оболонки і шкіра стають синюшними. Виникають оніміння окремих ділянок шкіри та судомне скорочення м'язів і далі — болісне позіхання, скутість рухів і часті позиви до сечовипускання. При температурі тіла до 32-34°С з'являються апатія, слабкість, нерозбірливе мовлення. При температурі тіла 30-32°С мовлення стає беззмістовним; відсутні самостійні рухи, спостерігається втрата пам'яті, що передує втраті свідомості. У воді навіть легка непритомність може призвести до того, що людина потоне.

У воді, температура якої нижче 15°С, може виникнути також раптова втрата свідомості та смерть від температурного шоку. Шоковому стану також сприяє перегрівання організму перед плаванням і швидке занурення в холодну воду. Під час тривалого плавання необхідно оберігати від охолоджування голову і шию, оскільки ці місця найбільш чутливі до холоду.

Температура води в плавальних басейнах підтримується на рівні 24-28°С, що сприяє попередженню переохолодження організму людей, що займаються плаванням. Отже, займатися плаванням у відкритих водоймищах при температурі води нижче 15°С не рекомендується, оскільки відбувається різке охолоджування тіла. Підвищити ступінь стійкості до холодної води можна шляхом процедур загартування, які регулярно виконуються впродовж декількох років. Рекорд тривалості перебування у воді складає 79 год. 30 хв.

Якщо, людина тренується, то вона здатна досягти високих результатів і в запливах на велику відстань. Так, у 1951 р. результат у плаванні на 150 км по Волзі серед жінок Л. Второвой дорівнював 29 год. 45 хв. Серед чоловіків кращий результат у плаванні на цю дистанцію — 27 год. 59 хв. — було показано А. Козиревим. У 1953 р. І. Файзулін проплив 200 км по Амуру за 26 год. 8 хв.

Відомі високі результати і багатоденних запливів. Так, в 1980 р. В. Стоянов проплив 2000 км по Дунаю, витративши на це 45 днів «чистого» часу.

1.2 Способи відпочинку під час перебування у воді

Для відпочинку у воді, якщо неможливо продовжувати плавання з причин поранення, судому, погану видимість чи інші причини, треба вміти утриматися біля поверхні води з мінімальною витратою зусиль.

За відсутності хвиль краще всього відпочивати в положенні на спині. Забезпечити горизонтальне положення тіла, можна витягнувши руки за головою, зробити глибокий вдих, а ноги розвести в сторони. Вдих повинен бути коротким, але глибоким, видих — повільним, із затримкою. Для відпочинку важливо залишатися в розслабленій і нерухомій позі. У деякого в цьому положенні починають опускатися ноги, що більш притаманне чоловікам, у яких центр тяжіння і центр маси розташовуються не так близько, як у жінок. Це можна виправити, змістивши центр тяжіння ближче до центру маси. Необхідно зігнути кисті рук, щоб вони були на поверхні води. Якщо це не допомагає, то можна підкласти під голову зігнуті в ліктях руки і, поволі підводячи або опускаючи лікті, знайти положення рівноваги.

Без рухів можна відпочивати і у вертикальному положенні: цей спосіб частіше за все застосовується при спокійній воді в тиху погоду, а також для людей, у яких при відпочинку в горизонтальному положенні опускаються ноги. Відпочивати у воді вертикально, без рухів важче, ніж у положенні відпочинку на спині. У такий спосіб швидко втомлюються м'язи шиї, оскільки при диханні голова знаходиться в закиненому положенні.

Більш ефективним є спосіб відпочинку у воді, який полягає в чергуванні періоду відпочинку і розслаблення (основний і триваліший) з періодом незначної роботи, спрямованої на підняття голови для вдиху (видих здійснюється у воду).

Послідовність циклу рухів при цьому способі відпочинку така:

— обличчя над водою — вдих (2 с);

— занурення голови у воду і легкий рух руками, припиняючи глибоке занурення (2 с);

— розслаблення і повільний видих у воду (4-6 с);

— гребок руками вниз і рух ногами «ножиці» — для підйому голови над водою для вдиху (1-2 с).

Темп виконання цього способу відпочинку — 6-8 циклів у 1 хв. Під час тренування за рахунок затримки дихання і більш тривалого видиху темп виконання рухів можна зменшити.

Проте, тривале плавання у вертикальному положенні засвоюється з деякими труднощами. Причиною є порушення ритму дихання і болю, що виникає в області шиї. Рекордний за тривалістю відпочинок у вертикальному положенні перевищує 26 год. 
Главная
Бухгалтерский учет, аудит
Экономика
История
Культурология
Маркетинг
Менеджмент
Налоги
Политэкономия
Право
Страхование
Финансы
Прочие дисциплины
Карта сайта
Правила користування
Продажа баннеров УБС