Главная  - Культурология  - Книги  - Українська та зарубіжна культура - Вечірко Р. М.
Українська та зарубіжна культура - Вечірко Р. М.
<< Содержание < Предыдущая Следующая >

Тотемізм

Дещо складнішим проявом анімістичних уявлень можна вважати тотемізмвшанування певних видів тварин чи рослин, пов’язане з вірою в генетичний зв’язок роду з тваринним, рослинним або фантастичним духом. Слово «тотем» перекладається з мови індіанців-ожибве як «його рід». З життям тотемної істоти, її подвигами була пов’язана низка міфів, обрядів та заборон-табу.

Однією з важливих рис тотемізму є вшанування тотемного духа, а не тварин чи рослин. Це вшанування виявлялося через молитви, танці, табу, свята, уподібнення тотемам. В основі уподібнення лежить прагнення бути схожим на тотемну істоту хоча б якоюсь рисою. Так, представники одного африканського племені задля того, щоб бути схожими на антилопу-зебу, вибивали собі кілька нижніх зубів. Але поширений спосіб поєднання з тотемом — це прикраси з його зубів, шкіри, кісток.

Ще один важливий аспект тотемізму — дозвіл убивати і з’їдати тотемну тварину тільки дотримуючись певного ритуалу. Наприклад, канадські індіанці-шевенези ще на початку ХХ ст. виконували подібні процедури з тілом убитого «родича-оленя»: ставили перед його мордою посуд з їжею, танцювали танок вдячності, просили вибачення за смерть, бажали оленеві щастя в потойбічному світі.

Тотемна тварина — священна істота роду, кров якої символізує внутрішнє єднання клану і єдність з божеством, а її ритуальне умертвлення і поїдання — це прототип жертвопринесення, яке відіграє й до сьогодні важливу роль у релігійній свідомості.

Пізніше на основі тотемізму в різних релігіях виникає культ тварин. Одним з найбільш специфічних подібних культів у наш час є поклоніння Хануману — царю мавп, синові індуїстського бога Марути. Під час присвячених цьому божеству свят адепти не по-театральному самозабутньо перевтілюються в мавп, доводячи себе до екстазу ґелґотінням та характерними рухами.

Хоча для нас прояви тотемізму здаються абсолютним марновірством і ніхто не ставиться серйозно до віри деяких «примітивних» племен у походження пращурів від Великого Змія, Спритного Оленя чи Старого Бізона, але інші прояви тотемізму існують у сучасній свідомості поряд з науковим або технологічним мисленням. Насамперед ідеться про астрологічну інформацію, яка містить багато елементів тотемістичних уявлень: віру у зв’язок людей відповідно до дати народження з певними видами істот — тварин (китайський або зороастрійський гороскопи), дерев (гороскоп друїдів), навіть квітів і мінералів.

Це свідчить не стільки про марновірство сучасних людей, скільки про складність людської свідомості, про певні закономірності та повторювані сюжети, що переходять зі століття в століття, з однієї культури до іншої, від епохи до епохи. 
Главная
Бухгалтерский учет, аудит
Экономика
История
Культурология
Маркетинг
Менеджмент
Налоги
Политэкономия
Право
Страхование
Финансы
Прочие дисциплины
Карта сайта
Правила користування
Продажа баннеров УБС