Главная  - Прочие дисциплины  - Книги  - Плавання з методикою викладання - Клопов Р.В.
Плавання з методикою викладання - Клопов Р.В.
<< Содержание < Предыдущая Следующая >

3.7 Перша долікарська допомога

Після того, як потерпілого доставили на берег, йому необхідно надати першу допомогу. Характер допомоги може бути самим різним і залежить від тяжкості стану потерпілого. Якщо він не знепритомнів, а тільки змерз, перелякався, забився, то його потрібно негайно розтерти сухим рушником, одягнути в сухий одяг, зігріти. Добре дати випити гарячого чаю, кави або вина. Якщо потерпілий скаржиться на біль, має подряпини, що кровоточать, то необхідно терміново показати його лікарю для уточнення ступеня пошкодження і лікування. Якщо потерпілий знепритомнів, але дихає і серце його працює, то потрібно привести його до тями. В таких випадках дають понюхати нашатирний спирт і обов'язково стараються його зігріти — розтерти тіло, укутати, прикласти грілки, дати гарячого пиття.

У випадку якщо потерпілий не дихає, але серце ще працює, потрібно негайно викликати «швидку допомогу» або лікаря і, не чекаючи їх прибуття, терміново приступити до штучного дихання. Так само потрібно зробити, якщо у потерпілого відсутні і дихання, і серцебиття.

Подальші дії рятувальника залежать від характеру втоплення, який визначається за зовнішнім виглядом потерпілого.

1. Потерпілі «білі»,мають блідий колір шкіри в результаті білої асфіксії (задушення). Дихання біля таких потерпілих припиняється в результаті рефлекторного спазму голосової щілини через попадання води в дихальні шляхи. «Білого», що потонув, легше і швидше можна привести у відчуття, оскільки в його легенях немає води.

2. Потерпілі «сині», мають фіолетово-синє забарвлення шкірних покровів (особливо губ, вух і кінчиків пальців). Дихання у них припиняється через попадання води в легені, а потім і в кров, що приводить до її розрідження і зупинки серця. Біля таких потерпілих вени сильно роздуті і з рота виділяється піна.

Для допомоги потерпілому застосовуються наступні заходи: забезпечення прохідності дихальних шляхів, штучне дихання і непрямий масаж серця.

Звільнення дихальних шляхів. Людину, витягнуту з води, необхідно підготувати до штучного дихання — перш за все звільнити від води, піску, мула верхні дихальні шляхи і шлунок. Потерпілого кладуть вниз животом на стегно зігнутої ноги того хто надає допомогу. Причому голова потерпілого повинна знаходитися набагато нижче за тулуб. Далі рятувальник здавлює руками нижню частину грудної клітки потерпілого з боку спини і поплескує його по спині (рис. 16).

Перша долікарська допомога потерпілому

Потім рятувальник відкриває рот потерпілого. Якщо щелепи судомно стислі, то рот можна відкрити, застосувавши наступний прийом: той, хто надає допомогу, вставши лицем до потерпілого, кладе чотири пальці обох рук під кути нижньої щелепи і, упираючись великими пальцями в підборіддя, натискує на нього, відкриваючи рот. Утримуючи щелепу в такому положенні, він швидко перекладає великі пальці на підборіддя і зволікає його донизу.

Відкрити рот можна роторасширювачем, чайною ложкою або іншим тонким металевим предметом, завівши його між щелепами в область корінних зубів потерпілого.

Для попередження стиснення щелеп необхідно вставити між зубами який-небудь предмет: носова хустка, зав'язана у вузол, скатку бинта, шматок гуми, дерев'яний кубик.

Повернувши голову потерпілого на бік, пальцем, обернутим марлею або хусткою, чистять порожнину носоглотки і носа від мула, піску, трави, слизу. Потім видаляють воду з дихальних шляхів і шлунку. Це продовжується не більше 15-20 с (підготовчі заходи повинні проводитися дуже швидко, оскільки щонайменша втрата часу може коштувати життя), після чого переходять до штучного дихання, заздалегідь переконавшися у відсутності пульсу на сонній артерії.

Штучне дихання. Штучне дихання проводять до відновлення природного дихання. Найефективнішим і простим є спосіб «з рота в рот». Провівши підготовчі заходи (не роздягаючи потерпілого, а лише розстібнувши одяг), укладають його на спину на рівну тверду основу (підлогу, землю, дошку) і максимально закидають голову. Потім рятувальник стає на коліна збоку від голови потерпілого, утримуючи її однієї рукою в максимально закиненому положенні, а інший — захоплюючи підборіддя, тримаючи рот прочиненим.

Далі, зробивши глибокий вдих, рятувальник щільно охоплює губами (через марлю, хустку) рот потерпілого і рівномірно, енергійно вдуває повітря

спосіб «з рота в рот»

(рис. 17).

Значно зручніше вдувати повітря в рот потерпілого, користуючись спеціальним повітряводом. Вітчизняною промисловістю випускаються повітряводи трьох розмірів, залежно від віку людини, якій надається допомога.

Якщо щелепи потерпілого щільно зціплені, то вдувати повітря можна через ніс. Проте потрібно мати на увазі, що якщо штучне дихання проводиться через рот, то ніс в цей час потрібно затиснути пальцями. Якщо ж через ніс, то рот також повинен бути закритий. Частота вдувань не повинна перевищувати 12-ти разів на хвилину. Після того, як грудна клітка розширилася, слід припинити вдування. Якщо вдування повітря проводиться правильно, то це буде помітно по розширенню грудної клітки потерпілого. Видих відбувається мимовільно, за рахунок спаду грудної клітки. Виконавши декілька вдувань, рятувальник повинен уважно стежити, чи підіймається верхня частина грудей потерпілого. Необхідно також перевірити пульс на сонній артерії.

Якщо є пульс, то потрібно продовжувати вдування до приїзду лікарів, не змінюючи частоти вдувань, —12 разів на хвилину.

При наданні допомоги дітям слід враховувати, що об'їм легенів їх значно менше, тому кількість вдуваного повітря повинна бути менше — інакше може відбутися розрив легеневої тканини.

Непрямий масаж серця. Якщо, не дивлячись на штучне дихання біля потерпілого немає пульсу і розширилися зіниці, то необхідно негайно приступити до непрямого, або зовнішньому, масажу серця (рис. 18). Непрямий масаж серця слідує за штучним диханням, а не передує йому і надалі строго чергує з штучним диханням — аж до повного відновлення самостійного кровообігу.

Приступати до масажу серця слід після того, як вже проведено 4-5 вдувань повітря в легені потерпілого. Вставши на коліна збоку від потерпілого, надаючий допомогу кладе долоні одну на одну на нижню третину грудини і розташовує їх під прямим кутом. Пальці рук підводяться так, щоб короткі

енергійні поштовхи проводилися тільки долонями, накладеними один на одного. При цьому грудина потерпілого повинна зміщуватися у бік хребта приблизно на 4-5 см. Під час поштовху відбувається механічне стиснення серця, і кров з нього виштовхується в аорту. Після виконання поштовху треба зразу ж опустити руки, не знімаючи їх з грудини — тоді порожнина серця знову наповнюється кров'ю з вен. Непрямий масаж робиться в ритмі 50-60 натискань в хвилину, що відповідає нормальному ритму серцевих скорочень. Таким чином, кожне здавлення продовжується в межах однієї секунди.

Успіх першої допомоги багато в чому залежить від правильного поєднання штучного дихання і масажу серця. Штучне дихання повинне в строгій послідовності чергувати з масажем серця, їх у жодному випадку не можна проводити одночасно - спочатку 1-2 рази роблять вдування повітря, потім 4-15 здавлень грудної клітки, потім знову 1-2 вдування повітря і т.д. Під час вдиху натискання на грудину не проводиться. Під час видиху проводиться масаж шляхом натискання на грудину. 
Главная
Бухгалтерский учет, аудит
Экономика
История
Культурология
Маркетинг
Менеджмент
Налоги
Политэкономия
Право
Страхование
Финансы
Прочие дисциплины
Карта сайта
Правила користування
Портал учебной литературы онлайн
Повернись живим